در حال بارگذاری لوگو
بتن اکسپوز چیست؟

بتن اکسپوز چیست؟

 • بتن اکسپوز تایلهای بادوامی هستند که پوششی سخت دارند و از انبارها گرفته تا گالری‌های هنری و گاراژها و ساختمان های مسکونی کاربردی مفید دارند. آنها به ویژه برای مکان هایی که نیاز به تحمل بار سنگین یا تردد بیشتر هست، مفید می باشند. عایق بتن، گرما را در داخل دیوارها نگه می دارد و مصرف انرژی را تا بیش از 40 درصد کاهش می دهد. این بتن به عنوان نمای پایانی، بسته به مواد انتخابی و تکنیک های نصب، می توانند مفید یا لوکس به نظر برسند.

  بتن اکسپوز فرم دار و بدون فرم

  بتن اکسپوز فرم دار و بدون فرم

  از نظر فنی، وجه فوقانی تایل بتنی، در مقابل وجوه بتنی «فرم‌دار» که شکل و بافت خود را از طرح‌ها یا قالب‌هایی که در آن ریخته‌گری می‌شود، به‌دست می‌آورند، «وجه طراحی‌نشده» نامیده می‌شود. سطح های بدون فرم معمولاً صاف هستند و برای دستیابی به بافت مورد نیاز پس از اتمام کار به تکنیک های نیاز دارند. رایج‌ترین بافت یا پوشش برای کف‌های بتنی اکسپوز داخلی صیقلی می باشد. سطح سیقلی با ماله‌ای برقی که ظاهری صاف و محکم به بتن می دهد و یا به صورت الماسی که در نهایت سنگ‌دانه‌ها نمایان می گردد. زمانیکه به سطحی که در برابر لغزش مقاومت بیشتری داشته باشد نیاز هست می توان از مواد بازدارنده یا به قولی شات پلاست بهره برد.

  شات بلاست چیست؟

  به فرایند پرتاب ساچمه های ریز فولادی به سطح فلزات (نمونه کار های صنعتی) به منظور پوسته زدایی بعد از عملیات ریختگری، زنگ زدایی، رنگ زدایی و تمیزکاری، شات بلاست می گویند. برای ایجاد جلوه ای زیبا نیز از تکنیک هایی مانند قلم زنی و یا برس کشیدن استفاده می کنند.

  مزایای بتن اکسپوز

  مزایای بتن اکسپوز عبارتند از:

  • از مواد تکمیلی اضافی و هزینه های مربوط به آنها و ضایعات جلوگیری می کند
  • اثر جرم حرارتی را بهینه می کند
  •  حداقل نیازهای نگهداری در طولانی مدت
  • از نظر بصری جذاب است
  • انواع طرح ها، بافت ها و رنگ های موجود
  • مدلها و اشکال متنوع دارد
  • مقرون به صرفه
  • بادوام
  • غیر قابل اشتعال
  • عایق
  • مقاوم در برابر کپک و حشرات
  • قدرتمند
  • مقاوم در برابر سیل
  • طیف وسیعی از راه حل های ساخت و ساز
  • بهره وری بهینه مواد: ساختاری که نتیجه نهایی را ارائه می دهد

  انواع بتن اکسپوز

  انواع بتن اکسپوز

  دو راه برای ایجاد یک پتینه صاف و صیقلی برای تایل‌های بتن اکسپوز وجود دارد، اما هر کدام ظاهر بصری کاملاً متفاوتی را به دست می‌آورند.

  • بتن اکسپوز درجا
  • بتن اکسپوز پیش ساخته
  • بتن اکسپوز پرسی
  • بتن اکسپوز ویبره ای

  بتن اکسپوز آسیاب و صیقلی شده یا الماس جلا داده شده

  این تکنیک یک روکش صاف، با درجات مختلف درخشندگی و سطح مقطع در معرض سنگدانه ایجاد می کند. میلی‌مترهای بالایی بتن به صورت مکانیکی آسیاب می‌شوند تا سنگدانه‌ها نمایان شود، اغلب از آسیاب‌های الماس استفاده می‌شود. سپس سطح بتن به وسیله بافرهایی با درجه ریز به طور فزاینده ای صیقل داده می شود تا به نتیجه  مطلوب برسد. بسته به رنگ سیمان، رنگدانه ها و نوع سنگدانه های مورد استفاده می تواند ظاهر سنگ مرمر را به خود بگیرد. تأمین کنندگان و نصاب های متخصص طیف وسیعی از رنگ ها و ترکیبات سنگدانه را به شما ارائه می دهند.

  سطح شناور و ماله کشی

  برخلاف سیستم سایشی مکانیکی، این تکنیک قبل از اینکه بتن تازه قرار داده شده به طور کامل عمل کند انجام می شود و زمان بندی صحیح برای رسیدن به یک نتیجه موفقیت آمیز بسیار مهم است. در این روش اغلب با استفاده از یک شناور تابه، سطح شناور می شود و سپس به تدریج ماله می شود تا به صورت درخشندگی طبیعی جلا داده شود. این امر معمولاً با استفاده از ابزارهای برقی به دست می آید، اما ماله کردن فضاهای کوچک با دست نیز امکان پذیر است.

  بتن اکسپوز

  بافت و الگو

  قرار دادن سنگدانه در بتن همچنین می تواند سبب ایجاد دانه، بافت و طرح در سطوح بتن شود. این امر به ویژه برای مناطقی که مرطوب هستند  و در برابر لغزش به مقاومت بیشتری نیاز دارند مفید است. بالاترین لایه بتن یا ملات سطحی را می توان به روش های مختلفی برداشت که هر کدام نتایج متفاوتی دارند.

  برای یک سنگدانه با کیفیت بالا مشخصات مناسب مخلوط بتن ضروری است، زیرا بعید است که بتن معمولی پس از متراکم شدن در سطح دارای سنگدانه کافی باشد. طیف وسیعی از مخلوط‌های اختصاصی با ترکیب‌های مختلف سنگدانه‌های رنگی و بایندر موجود است. تکنیک های رایج عبارتند از: قرار گیری در معرض شستشو یا مسواک زدن، استفاده از بازدارنده های سطحی یا ساینده یا شات بلاست.

  قرار گیری در معرض شستشو یا مسواک زدن

  شستن یا برس زدن ملات سطحی بتن اصولاً ساده ترین روش برای نمایاندن سنگدانه ها در بتن تازه ریخته شده است. با این حال، اجرای ماهرانه و زمان‌بندی برای حصول اطمینان از اینکه بتن به اندازه کافی سفت است تا سنگدانه‌های درشت را در هنگام پاشیدن یا برس زدن سطح در جای خود نگه دارد بسیار مهم است.

  استفاده از بازدارنده های سطحی

  کند کننده های سطحی روش کنترل شده تری برای نمایش سنگدانه ها ارائه می دهند. مایع بازدارنده سطحی بر روی سطح بتن مرطوب پاشیده می شود و از گیرش بالاترین لایه (معروف به ملات) جلوگیری می کند و اجازه می دهد آن را شسته یا برس بکشد. عمق ملات حذف می گردد و در نتیجه مقدار سنگدانه آشکار شده با انتخاب بازدارنده تعیین می شود. الگوهای بافت در سطح بتن را می توان با استفاده از شابلون برای پوشش مناطقی از بتن قبل از اعمال کندگیر ایجاد کرد. سطح بخش های طرح داری که سنگدانه های بیشتری دارند صاف تر می ماند. این اثر زمانی تشدید می شود که رنگدانه و یا رنگ سیمان با ماسه ها و سنگدانه ها در تضاد باشد. مانند تمام تکنیک ها، زمان بندی و مهارت برای اجرای موثر مهم است.

  شات یا سنگ ریزه

  انفجار شات یا سنگ ریزه یک تکنیک ساده برای برداشتن مکانیکی لایه رویی بتن سخت به منظور ایجاد سطحی است که اغلب برای بهبود چسبندگی لایه‌های تکمیلی استفاده می‌شود. درنهایت برای نتیجه نهایی مطلوب و اطمینان از سازگاری به کنترل دقیق نیاز است. پچ آزمایشی توصیه می شود تا بتوان میزان شات بلاست را به طور دقیق مشخص نماید. همانند عمق پرداخت، هرچه ساییدگی سنگین‌تر باشد، قطعات سنگدانه بزرگ‌تر ظاهر می‌شوند. با این تکنیک نمونه های بسیار خوبی از الگوهای زیبا با استفاده از شابلون ایجاد می گردد.

  چاپ بتن مرطوب

  چاپ بتن مرطوب یک تکنیک متداول برای ایجاد بافت در بتن خارجی است و می تواند یک روش مقرون به صرفه برای بهبود مقاومت در برابر لغزش باشد.

  بتن برس خورده یا کشیده شده

  بتن برس خورده یا کشیده شده یک پوشش مقرون‌به‌صرفه برای افزایش مقاومت در برابر لغزش است و برای مناطقی که از نظر زیبایی‌شناسی اهمیت کمتری دارد سودمند است. با توجه به جهت کشش و مواد مورد استفاده، تنوع زیادی در الگو و طراحی دارد. به عنوان مثال، جاروهایی با پرزهای سفت، بافت درشت تری نسبت به جاروهایی با موهای نرم می دهند. در ضمن می‌توان از جاروهای جارو واقعی نیز استفاده کرد. یک برس مخصوص با موهای فولادی یا قلاب‌ها برای کاربردهای تجاری مناسب‌تر است.

  یک روش جایگزین برای افزودن بافت به بتن خیس، نقش‌بندی با استفاده از تشک یا غلتک است. سیستم‌های استانداردی که معمولاً به صورت خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اکثرا به شکل الگوهایی با سنگ، سنگفرش یا شاه ماهی برای مسیرها و پاسیوها هستند. این تکنیک از طریق ایجاد طرح‌های سفارشی فرصت‌هایی را برای بافت‌ها و الگوهای منحصربه‌فرد ارائه می‌دهد.

  رنگ

  رنگ یک بتن با رنگ خالص مخلوط می شود، که با توجه به بافت سطح مورد استفاده و مقداری از سنگدانه که در معرض آن قرار می گیرد، ظاهر متفاوتی دارد. همچنین امکان افزودن رنگ متفاوت و دائمی به سطح بالایی بتن نیز وجود دارد.

  خرید بتن اکسپوز

  خرید بتن اکسپوز

  برای خرید بتن اکسپوز از شرکت آکس تزئین نوین با کارشناسان خود تماس بگیرید و از خدمات مشاوره رایگان و بازدید از محل پروژه بهره مند شوید.

  امتیاز شما به این مقاله

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  نوشته های مرتبط

  کلمات کلیدی را وارد نمایید